פרויקט מקשיבים

תכנית ייחודית, שמטרתה הפגת בדידות בקרב מתמודדים עם מגבלות פסיכיאטרית. התכנית מאפשרת התקשרות עם קבוצת השווים, בלי קשר למיקום הגיאוגרפי. התכנית כוללת קבוצות חברתיות וירטואלית המנוהלות על ידי רכז ומשלבות מפגשים פיזיים למעוניינים.

התכנית מאפשרת גם יכולת התבטאויות, קשירת קשרים חברתיים וגם במקביל להישאר אנונימי לאלו החוששים מהסטיגמה. התכנית נחלה הצלחה רחבה בקרב מתמודדים ברחבי הארץ ואף הועתק למדינות אחרות.

המלצות מפי חברים ושותפים לדרך:

* מדובר בפרויקט שמפגיש משתקמים ומתמודדים, דרכו ניתן לדבר על דברים אישיים בפרטיות גמורה.

* הפרויקט מפגיש בין אנשים נפלאים, שללא האינטרנט, לא היו מכירים. אני אישית הכרתי חבר נפלא דרך הפרויקט, וגם את אשתי.

* הפרויקט גרם לניסים ונפלאות עבורי. זה פרויקט ייחודי מסוגו, הוא הביא גאווה לישראל, בכך שהועתק למדינות אחרות. כמו כן, התפרסם מאמר בינלאומי, שהראה את ישראל כמתקדמת בשיקום באינטרנט.

* מאוד נוח לדבר דרך הצ'אט שמעוצב בצורה ייחודית, בהרבה מעבר מפגישה פנים מול פנים, כי בצ'אט לא צריך ריכוז מסימלי ונוח יותר להתכתב.

*במשך פעילות הפרויקט מתמודדים רבים קיבלו מענה חברתי להתגברות על בדידותם ועל רגשי הסטיגמה. הפרויקט יכול להתאים ולהצליח גם במדינות אחרות.

* מדובר בפרויקט חשוב מאוד למתמודדים צעירים המתקשים בתקשורת בין אישית וסובלים מחוסר פעילות חברתית. מיוחדות הפרויקט היא השימוש במחשב ככלי תקשורת מודרני המוכר לצעירים ועוזר לקצר פער בין עולם המתמודד ועולם האנשים הבריאים. דבר, התורם לתהליך השיקום.

 

המרכז לחיים עצמאים ברשת

פרויקט אינטרנטי לאנשים עם מוגבלויות לשם סיוע בניהול חיים עצמאיים דרך הרשת שפעל בשיתוף ג'וינט ישראל-מסד נכויות.

הפרויקט כלל מבחר כלים וירטואליים לקידום אנשים עם מוגבלויות.

בין הכלים של הפרוייקט:

ייעוץ עמיתים – בעזרת כלי זה המשתמשים יכולים להתייעץ עם מומחים בתחומים שונים בהקשר לחיים עצמאיים, כאשר המומחים הם עצמם אנשים עם מוגבלויות. ייעוץ עמיתים מיועד לסייע בגובה העיניים למשתמשים.

הרצאות אונליין – באתר של הפרויקט היו מבחר הרצאות בתחומים מגוונים למען המשתמשים. ההרצאות מקנות כלים להתמודדויות ובנוסף מעניקים ידע מגוון למשתמשים.

תקשורת חברתית – כלי מצויין להכרת אנשים וסיוע להתמודד עם בדידות. מדובר במערכת צ'אטים מורחבת בה ניתן היה להשתתף לשיחה חופשית ולשיחה תחת נושא המועברת על ידי רכז חברתי.

 

המרכז לחיים עצמאיים ברשת מעניק את התשתית החברתית ואת הכלים לניהול חיים עצמאיים. המטרה היא פיתוח עצמאות הן בתחום החברתי והן בקידום זכויות אישיות באמצעות תמיכת עמיתים וקשר עם המומחים השותפים. הייחודיות היא ההנגשה למידע ולעמיתים באמצעות הכלים הוירטואליים.